ЧИ МОЖУТЬ ОПУЩЕНІ ЯСНА ВИРОСТИ ЗНОВУ?

Коротко кажучи, ні. Якщо ваші ясна були уражені пародонтитом, що є найбільш серйозною стадією захворювання ясен, опущені ясна не відновляться самостійно. Але незважаючи на те, що опущення ясен є незворотнім процесом, існують процедури, що перешкоджають подальшому розвитку захворювання.

ЯК ВИЗНАЧИТИ, ЧИ ВІДБУВАЄТЬСЯ В МЕНЕ ОПУЩЕННЯ ЯСЕН?

Кілька ознак допоможуть виявити опущення ясен. При опущенні ясна стають коротшими, поступово оголюючи корінь зуба. Тому особлива чутливість зуба є одним з перших сигналів опущення ясен. Ви також можете помітити, що зуб виглядає довше звичайного, або відчути поглиблення біля краю ясен, де ясна стикаються з зубом.

Навіть якщо ви помічаєте ці ознаки, визначити опущення ясен непросто. Тому важливо проходити регулярні перевірки у стоматолога, який допоможе виявити і запропонувати лікування захворювання ясен. Особливо важливо визначити опущення ясен на ранніх стадіях, оскільки своєчасне лікування - єдиний спосіб запобігти подальшому розвитку захворювання. 

ЩО ВИКЛИКАЄ ОПУЩЕННЯ ЯСЕН?

Опущення ясен може бути викликано багатьма факторами, і визначити причину опущення ясен конкретно у вас допоможе стоматолог.

  • Занадто сильний тиск під час чищення зубів може пошкодити зубну емаль і стати причиною опущення ясен.
  • Недостатньо ретельна гігієна порожнини рота - без регулярного чищення порожнини рота за допомогою щітки і зубної нитки утворений зубний наліт може перерости в тверду субстанцію - зубний камінь. Якщо не усунути його своєчасно, зубний камінь може стати причиною захворювання і опущення ясен.
  • Паління - підвищує ризик опущення ясен.
  • Пародонтит - це серйозна хвороба, при якій руйнується тканина ясен, утворюючи біля зубів порожнечі, де може збиратися ще більше бактерій, і розвиватися інфекція. Згодом кісткова тканина починає руйнуватися, від чого зуб починає хитатися. У найгіршому випадку, пародонтит призводить до випадіння зубів. 

ЯК ЗУПИНИТИ ОПУЩЕННЯ ЯСЕН?

Перше, що слід зробити, якщо ви почали підозрювати у себе опущення ясен - це проконсультуватися зі стоматологом, який зможе порекомендувати вам найкращий спосіб лікування. 

Існує кілька способів лікування опущених ясен: 

Видалення зубного каменю і вирівнювання поверхні коренів зуба

При опущенні ясен стоматолог може запропонувати вам видалення зубного каменю і вирівнювання поверхні коренів зуба. Ця процедура складається з двох частин. Спочатку на нижній лінії ясен і в місцях, де ясна стикаються з зубом, усувається наліт і зубний камінь. Потім стоматолог виконує вирівнювання поверхні коренів зуба, тобто згладжування кореня зуба, щоб ясна змогли заново до нього "прикріпитися". Стоматолог може запропонувати вам місцеву анестезію для проведення операції, яка може потребувати більше одного відвідування. 

Цієї операції, як правило, достатньо для усунення проблеми, але після неї необхідно регулярно перевіряти у стоматолога, чи поліпшується стан опущених ясен, і чи не виникає ускладнень. Для захисту ясен правильна гігієна порожнини рота залишається, як і завжди, найважливішою. 

Операція на тканинах ясен 

При найбільш важких стадіях опущення ясен, вам можуть запропонувати операцію на тканинах ясен. Їх існує кілька видів:

  • Клаптева операція на яснах: Якщо хірургічні методи не принесли результату, стоматолог може запропонувати вам клаптеву операцію. Процедура являє собою надріз пошкодженої тканини ясен з обох сторін, після чого утворений клаптик піднімають, відкриваючи доступ до кореня зуба. Його очищають від бактеріального нальоту, потім тканину ясен заново прикріплюють до поверхні зуба. Здоров'я ясен зберігається довше при відсутності бактеріального нальоту і порожнеч в місці, де ясна стикаються з зубом. 
  • Відновлення: Існує хірургічна процедура, яка допомагає відновити пошкоджені ясенні і кісткові тканини. Після професійного чищення зубного каменю навколо пошкоджених ясен накладається відновлювальний матеріал - трансплантна тканина або ж білкова мембрана, яка стимулює утворення нових тканин. Таким чином, організм почне сам відновлювати пошкоджені ясна і кісткову тканину. Потім ясна щільно прикріплюють до кореня зуба.

Ясенний трансплантат

При рецесії ясен тканин стоматолог може запропонувати вам ясенний трансплантат або трансплантат м'яких тканин. Ясенна тканина збирається з прилеглих ділянок і переноситься на пошкоджену зону, щоб прикрити оголений корінь зуба.

ПРОФІЛАКТИКА ОПУЩЕНИХ ЯСЕН

Кращою профілактикою опущення ясен є регулярні візити до стоматолога і правильний догляд за ротовою порожниною. Чищення зубів два рази в день пастою з фтором або професійною зубною пастою для зміцнення ясен як Пародонтакс сприяє видаленню бактеріального нальоту і підтримує здоров'я ясен і зубів.